poniedziałek, 6 lutego 2012

Konkurs - najpiękniejsza palma wielkanocna

Palma wielkanocna to symbol Niedzieli Palmowej. Z dużym prawdopodobieństwem, robiliście je - jak ja - w dzieciństwie, używając do tego gałązek bukszpanu, kolorowej krepiny, wydmuszek i suszonych kwiatów.

palmy wielkanocne, fot. Andrzej Gondek
No dobrze, może te nasze z dzieciństwa nie były aż tak dopracowane. Ale tradycja tworzenia pięknych, dużych (od 2 do 6 metrów wysokości!) palm wielkanocnych jest w Polsce kultywowana - szczególnie na Podlasiu, na Kurpiach i w Małopolsce. Nic więc dziwnego, że Muzeum Rolnictwa w podlaskim Ciechanowcu organizuje coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców regionu, ale w zasadzie nie ma przeszkód, żeby dowieźć palmę z innej części Polski. O zasadach można przeczytać na stronie Muzeum Rolnictwa.

Przy okazji - jeśli nie wiecie, to podpowiadam, że palm się nie trzyma w domu w nieskończoność, tylko pali się je w Wielką Sobotę. Popiołu z nich używa się podczas mszy w środę popielcową kolejnego roku.

Z palmami wiąże się wiele wierzeń, według niektórych etnografów nawiązujących do wierzeń pogańskich i tzw. "rózgi życia". Pisze o tym między innymi Artur Rumpel na stronie kosciol.pl Poświęcona palma ma chronić ludzi i ich dobytek przed wszelkim złem, uderzenie kogoś palmą zapewnia mu zdrowie (stąd zapewne spożywanie bazi, także w formie sproszkowanej, jako napar). Bazie podłożone pod pierwszą zaoraną na polu skibę ziemi miały zapewnić urodzaj, a piękne palmy - piękne i zdrowe potomstwo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz