poniedziałek, 24 października 2011

Czy frytki z ketchupem mogą być zdrowe?

Kiedy myślimy o niezdrowym, tuczącym, śmieciowym jedzeniu, jedno z pierwszych skojarzeń to frytki z ketchupem. Tłuste i okropne, ale kto ich nie lubi? Jak się okazuje, można tę potrawę podać w zdrowszej formie.

Po pierwsze - ziemniaki. To jedno z najpopularniejszych w naszej szerokości geograficznej źródeł witaminy C, więc same w sobie nie są niezdrowe (chociaż mają wysoki indeks glikemiczny - czyli mocno podnoszą poziom glukozy we krwi, co w krótkim czasie powoduje znaczny jej spadek i nawrót głodu; temat IG uprościłam, ale jeśli chcecie, mogę napisać więcej - proszę o info w komentarzach). To, co sprawia, że frytki - te kupowane jako mrożonki czy oferowane w barach - są niezdrowe, to duża ilość użytego do przygotowania tłuszczu. Jeśli zrobić je w domu, frytki będą o wiele zdrowsze, a przy okazji o wiele bardziej smaczne.

Przepis na zdrowe frytki
2 duże ziemniaki
1 łyżeczka oliwy
sól
pieprz
oregano

Rozgrzać piekarnik do 200C. Wyłożyć blachę folią aluminiową.

Ziemniaki obrać, pokroić w słupki. Skropić oliwą, posypać solą, pieprzem, oregano.

Wstawić na blasze do piekarnika na 20 minut. Po tym czasie sprawdzić - powinny być miękkie, częściowo zrumienione.

A co z ketchupem?

fot. sxc.hu

Ketchup warto kupować z rozwagą. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na skład. Niedrogie produkty często poza pomidorami zawierają całą masę dodatków, które mają zwiększyć ilość produktu końcowego, jednocześnie redukując cenę. Z kolei "wysokopółkowe" ketchupy znanych marek zwykle na 2-3 miejscu składu zawierają cukier - wpływający na smak i konserwujący. Minus jest taki, że każda łyżeczka takiego ketchupu to dodatkowe, niechciane kalorie. I mimo że ketchup sam w sobie zawiera dobroczynny, antyrodnikowy likopen (jest go więcej w przetworach z pomidorów niż w surowych owocach!), to jednak cukier sprawia, że taka przyprawa jest mało pożądana dla naszego organizmu.

Kolejna sprawa to wybór takiego ketchupu, który zawiera tego dobroczynnego likopenu jak najwięcej. A, jak wskazują wyniki badań, opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry, przetwory organiczne mają ich więcej - nawet do trzech razy więcej!

Gdzie zatem szukać ketchupu? W supermarketach, radzę przejrzeć półki z żywnością organiczną i ekologiczną. Warto też wstąpić do sklepu z taką żywnością - pojawia się ich coraz więcej, zarówno w centrach handlowych, jak i poza nimi. Pozostaje też wersja dla lubiących zakupy z dostawą do domu - sklepy internetowe. Ketchupy z dobrym składem (najlepsze są te dla dzieci - nie zawierają substancji słodzących innych niż sok jabłkowy, nie ma w nich też zagęszczaczy, bo nawet te naturalne nie są nam do życia potrzebne) znajdziesz np. w Sklepie Dietetycznym, sklepie Na Diecie, sklepie EkoSmak czy w sklepie Żółty Cesarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz